KIEDY IŚĆ DO LOGOPEDY ?

Logopeda zajmuje się zaburzeniami rozwoju mowy, nieprawidłowa artykulacja jest tylko jednym z tych zaburzeń.

Zaburzenia rozwoju mowy możemy juz rozpoznać w wieku niemowlęcym Mamę niemowlaka powinny zaniepokoić ogólnie mówiąc problemy z karmieniem. Jeśli to będzie karmienie naturalne to trudnością może być brak ssania lub słabe ssanie, kąsanie piersi mamy, wypychanie piersi. Przy karmieniu sztucznym mogą pojawić się problemy z ulewaniem, refluksem. Przy karmieniu jednym i drugim ważna jest pozycja karmienia , a przy karmieniu sztucznym także dobór butelki, smoczka.

Diagnozą tych problemów zajmuje się logopeda. Badaniu podlegają odruchy oralne: ssania, kąsania, połykania, wypychania, budowa narządów mowy i ich funkcjonowanie, sposób oddychania, obserwacja sposobu karmienia dziecka przez matkę, pozycji karmienia, oraz sprawdzenie czy butelka, smoczek są dobrze dobrane.

Najczęściej wady wymowy możemy wyeliminować całkowicie. Na rozpoczęcie terapii nigdy nie jest za wcześnie, a może być za późno. Plastyczność mózgu jest największa we wczesnym okresie życia człowieka. Im wcześniej zaczniemy terapię tym mniej starych nawyków mamy do "odkręcenia" i tym mniejsze szkody będą w podsystemach językowych.

Skutkiem zbagatelizowania zaburzeń mowy dziecka mogą być trudności w komunikowaniu się z innymi , problemy w nawiązywaniu satysfakcjonujących kontaktów z rówieśnikami, poczucie odrzucenia, bycia gorszym. Może się to przerodzić w zachowania agresywne, kłopoty wychowawcze ( dziecko nie słucha mamy, nauczyciela), ma gorsze oceny w szkole, narastające zaległości w nauce, dołącza do grup rówieśniczych , które zachowują się w sposób nieakceptowany przez resztę społeczeństwa, ale które dowartościowywują jej członka. W przyszłości brak sukcesów na polu zawodowym czy osobistym.

opracowała mgr Krystyna Przybył